آموزش دفدف :
کلاف اصلی دف، بدنه ای استوانه شکل و کوتاه از جنس چوب است که در یک طرف آن استوانه، پوست حیوانات یا پلاستیک کشیده شده است ( بهترین نوع دف، با پوست حیوانات و در فصل بهار ساخته می شود) ابتدا و انتهای قاب اصلی با برش زاویه دار ( اصطلاحا برش فارسی ) به هم چسبیده می شوند و ضخامت یک سمت از کلاف با تراشیدن چوب کمتر شده و پوست با سریش روی این لبه میچسبد و با گل میخ محکم می شود. آموزش ساز دف در همه سنین امکان پذیر است.کودکان می توانند به آموزش دف بپردازند ولی شروع کلاس آموزش دف بهتر است بعد از گذراندن دوره آموزش موسیقی کودک (ارف) باشد. نوجوانان بزرگسال هم میتوانند به آموزش دف بپردازند آموزش موسیقی در هیچ سنی دیر نیست و علاوه براینکه بعنوان تفریح محسوب میشود می تواند در تقویت حافظه و توانایی های ذهنی ، وهماهنگی چشم و دست تفش داشته باشد.
دف یکی از ساز های کوبه ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه ای چوبی است که پوست نازکی بر آن کشیده اند و با ضربه های انگشت می نوازند.این ساز از سازهای ضربی ایرانی شبیه به دایره ولی بزرگتر از آن و با صدای بم تر است.
انواع کمانه
کمانه یک کمه
از چوبی با قطر 1.5 سانتی متر تهیه میگردد. دو سر چوب را طوری به یکدیگر متصل میکنند که به شکل دایره شود.
کمانه دو کمه از دو چوب با قطری در حدود نیم سانتی متر که روی هم پرس شده اند ساخته می شود. این نوع کمانه سنگین تر میباشد اما در برابر فشار پوست مقاوم تر است.


اساتید دف آموزشگاه موسیقی زریاب